Daj się zaskoczyć Grze o Tron

Książki fantastyczne wielu czytelnikom kojarzą się z niezbyt wymagającą lekturą. Wszystko przez to, że sam gatunek w pewnym momencie stał się bardzo popularny, przez co chwytało się go wielu autorów, których fach pisarski bardzo łatwo jest podważyć. Autorzy często byli świadomi, że czytelnikami są często nastolatkowie, a jako niewymagająca grupa społeczna nie będą zauważali, że książka jest w istocie słaba. Dorosły czytelnik zainteresowany fantastyką mógł więc spotkać się z sytuacją, że biorąc do ręki książkę osadzoną w fantastycznych realiach nie znajdzie dla siebie w niej nic interesującego. Oczywiście w internecie bardzo łatwo jest teraz przeczytać recenzje i szybko sprawdzić co nam się podoba a co nie. Nie oznacza to jednak, że wybór dobrej książki fantastycznej jest prosty. Ktoś, kto nie chce się negatywnie zaskoczyć powinien sięgnąć po pozycję, która uzyskała jednoznacznie dobrą opinię. Przykładem takiej pozycji jest książka Gra o Tron.

Znane klimaty

Dzisiejszemu czytelnikowi książka Gra o Tron kojarzyć będzie przede wszystkim z popularnego serialu. Swój rozgłos zdobył nie tylko świetną fabułą, ale i zjawiskowymi efektami specjalnymi. Książka jest jednak jeszcze lepsza od serialowej adaptacji. Przede wszystkim należy powiedzieć, że jest ona początkiem cyklu Pieśń Lodu i Ognia, która pokrywa się częściowo z serialem, ale i od niego odbiega. Jeżeli więc komuś mało jest losów ulubionych bohaterów, powinien sięgnąć po lekturę, by zapoznać się dogłębnie z ich historią. Fani serialu na pewno jednak będą zadowoleni. Wiele rzeczy, których nie zostało wprost powiedzianych w serialu tutaj jest bardzo dobrze rozwinięta. Dzięki książce o wiele lepiej będziemy rozumieli postaci i ich przesłanki. To absolutna podstawa dla kogoś, kto chce nazwać się fanem popularnej produkcji.

Co stoi za sukcesem książki?

Jak zostało powiedziane wcześniej, wiele jest książek fantastycznych. Dlaczego więc Gra o Tron ma być najlepszym wyborem? Przede wszystkim chodzi tutaj o kunszt pisarski Georga R.R. Martina. Ten autor wyśmienicie operuje słowem, dlatego nawet jeżeli książka jest obszerna, czyta się ją bardzo dobrze. Fabuła jest skomplikowana- tak samo jak skomplikowane bywają losy ważnych postaci. Wiele mamy tutaj trudnych do jednoznacznej oceny moralnej sytuacji. Wiele jest też postaci, które na pierwszy rzut oka wydają się bezapelacyjnie złe, jednak rozważając całość okoliczności możemy dojść do wniosku, że jednak takie nie są. Martin stworzył tętniący życiem świat, w którym nie ma łatwych rozwiązań. Nie ma tutaj rycerzy na białych koniach, jak to bywa w standardowym fantasy. Trudno takich rycerzy zresztą oczekiwać od świata, który przypomina ten, w którym żyjemy.