Zupy to podstawa zdrowej diety

Odchudzanie przestaje się kojarzyć wyłącznie z ograniczaniem kalorii. Na szczęście wyniki badań naukowych dostają się do świadomości społecznej coraz częściej. Następstwem tego jest bardziej racjonalne podejście do gubienia kilogramów. Zamiast skupiać się wyłącznie na tabeli dotyczącej zawartości energetycznej konkretnych produktów, konsumenci starają się wybierać te najlepszej jakości. Świeże warzywa i owoce powinny być podstawą nie tylko odchudzania, ale przede wszystkim zbilansowanego i zdrowego jadłospisu. Wśród posiłków rolę żywieniowego fundamentu powinny natomiast pełnić zupy. Oto kilka argumentów, przemawiających za przyznaniem im tak znaczącej roli.

Zupy w przeróżnej odsłonie

Monika Honory w swojej książce “Skuteczne odchudzanie zupami z Moniką Honory” przekonuje o różnorodności takich dań. Faktycznie w najprostszym ujęciu zupy dzieli się na klarowne i gęste, stanowiące zaledwie lekką przystawkę lub treściwe i sycące. Poza tym jest mnóstwo przeróżnych przepisów na takie potrawy, można zdecydować się na wariant podstawowy lub dodać do wywaru swoje ulubione składniki. Jeżeli ktoś lubi zupy, nuda w kuchni mu nie grozi. A gdy nie jest się do niej przekonanym, po prostu jeszcze nie znalazło się receptury dla siebie. Pomocna może tu okazać się wspomniana pozycja książkowa ,,Skuteczne odchudzanie zupami z Moniką Honory”. Pełno tam przepisów na zupy:

  • pełne witamin, minerałów, ale także tłuszczów sprzyjających wchłanianiu tych składników odżywczych,
  • z różnych produktów, dzięki czemu każdy może sobie wybrać ulubiony wariant dla siebie, a jeżeli ktoś lubi zupy na co dzień, warto wypróbować nowe pomysły,
  • stanowiące wartościową podstawę nie tyle diety odchudzającej, co po prostu jadłospisu pozwalającego wzmocnić organizm i przy okazji wypracować szczupłą sylwetkę.

Zupy są zdrowe

Jak przekonuje Monika Honory, prawidłowo ugotowana zupa jest pełna wartościowych składników pokarmowych. Z wydaną przez nią książką łatwiej zrozumieć zalety zup oraz ich wpływ na zdrowie. Co więcej, autorka pokusiła się o przedstawienie kilkudziesięciu pomysłów na tak zwane pierwsze danie. Pełno w nich warzyw, dostarczających tak cennych witamin, minerałów i antyoksydantów. Dodając mięso, wzmacnia się natomiast organizm cennym białkiem i tłuszczem. Warto jednak pamiętać, że takie zupy bywają ciężkostrawne, zatem częstotliwość i pora ich spożywania wymagają rozwagi. Zupy są także idealne na obecną porę roku, kiedy ciepły rozgrzewający posiłek to podstawa dbania o odporność w mroźne dni. Patrząc na długą listę ich zalet, nietrudno się domyślić, dlaczego Monika Honory uznaje zupy za podstawę opracowanego przez siebie programu przemian.